Dünyada Çiftlik Bank’a Benzeyen İlginç Dolandırıcılık Sistemleri

0

Türkiye gündemi geçtiğimiz ay Çiftlik Bank skandalıyla bir hayli meşgul oldu. Mehmet Aydın adlı girişimcinin ortaya çıkardığı Çiftlik Bank adlı sistem üye olan kişilere sanal tavuk, inek, yumurta gibi çiftlik ürünleri satıyor ve bir hayli kar vaad ediyordu. 2016 yılında başlayan ve az da olsa küçük bir yatırımcı grubuna iyi paralar kazandıran sistem, ponzi olması ve devletin yasalarıyla uyuşmaması dolayısıyla incelemeye alındı ve CEO’su Mehmet Aydın’ın 100 milyona yakın bir parayla Uruguay’a kaçmasıyla son 25 yılın belkide en büyük dolandırıcılık olayı haline geldi. Türkiye’de bu olay gerçekleşirken acaba dünyada Çiftlik Bank benzeri sistemler var mı sorusu da vatandaşların kafasını kurcaladı. Evet var. Dünyada ponzi gibi üye olup sizden sonra üye olanların parasını size veren sistemler mevcut. Hem de öyle sistemler ki bunlar insanlar dolandırılacaklarını bile bile üye oluyorlar. Sizleri bu sistemleri tanıtmaya başlayalım.

HYİP Siteler

Belkide ponzi sistemler arasında en ilgi çeken ve insanı düşündürten sistem HYİP siteler. HYİP sitelerin çalışma prensibi şöyle. Site size yatırdığınız paranın %2 si ile %15’i arasında değişen oranlar kar vaad ediyor. Yani site size diyor ki bana 100 Dolar yatırın 4 gün sonra size 102 dolar vereyim. Fakat bu sitelerin hiç biri dünyada yasal değil. Ve bir çoğu açıldıktan en fazla 5-6 ay sonra kapanıyor. İşin ilginç tarafı insanlar bu sitelerin yasal olmadığını ve kapanacağını bilerek üye oluyor. Bu siteler genellikle yemleme adı verilen sistemle önce üyelerinin küçük yatırımlarına hiç söz etmeden küçük karlar veriyor. Fakat üye yüklü bir miktar yatırdığında parasına el koyuyor. Bunu kar kapısı haline getiren insanlarda küçük rakamlarla HYİP siteler üye olup para kazanmak istiyor. İçlerinden bunu kar kapısı haline getiren asla büyük yatırmıyor. Yani yemleme sistemini lehine çevirmek istiyor. Fakat hiçbir levhası vs. olmayan bu sitelerin bir çok mağduru bulunuyor.

HYBRİD Siteler

Daha önce izlediğiniz reklam başına para veren veya çözdüğünüz anket başına para veren siteleri duymuşsunuzdur. Gerçekten de boş zamanı olanlardan bu şekilde çalışıp ek gelir elde edenler var. HYBRİD sitelerde de yine anket çözüp reklam izliyorsunuz. Fakat bu HYBRİD siteleri diğer sitelerden ayıran şey ise bu işlemleri yapmak için para ödemeniz gerektiği. Yani hem anket çözecek hem reklam izleyecek hem de para vereceksiniz. Bu siteler üyelere para verenlere izledikleri reklamlardan veya tıkladıkları linklerden daha çok gelir vereceklerini iddia ediyorlar. Fakat hepsinin sonu “SCAM” yani kapanmak oluyor.

Network Marketing’li Saadet Zincinleri

Network Marketing dünyada bir çok profesyonel marketingci tarafından yapılan ve legal doğru şekilde yapıldığında çok güzel paralar kazandıran bir sistemdir. Fakat bu sistemi dünyada saadet zinciri olarak kullanan ve hiç bir ürün pazarlamadan sadece para yatır üye getir ve getirdiğin üye başına para kazan sistemi olarak kullananlar var.Dünyada bu işin fikir önderi geçtiğimiz günlere hayatını kaybeden Sergey Mavrodi adlı Rus olmuştu. Mavrodi 90’lı yılların başında bu saadet zinciri sistemiyle Rusya’yı yaklaşık 1,5 milyar dolar gibi bir rakamla dolandırmıştı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.