Root Nedir? Nasıl Atılır?

0

Android telefonlarımıza güncellemeler sayesinde yeni özellikler katabiliyoruz. Peki Root nedir? Nasıl yapılır? cevapları bu makalemizde sizlerle.

Root Nedir?

Android sistemlerde telefonun komutlarını değiştirme. Rootlu yazılımları ve programları marketten indirmenize ve telefonda geliştirici olmanızı sağlar. Yani kısacası telefonunuzun tüm özel ayarları görür ve dosyalara tam erişim sağlar. İstediği kullanıcının istediği dosyayı görmesini ve görmemesini sağlar.

Root Nasıl Atılır?

Root işlemini yapmadan önce telefonunuzun bir yedeğini almanızı tavsiye ederiz. Aksi halde verileriniz silinebilir. Telefon yedeğini de aldıktan sonra Odin, USB sürücüsü ve Root dosyalarını  temin etmeliyiz. Root dosyasının cihazımız ile uyumlu olmasına dikkat etmemiz gerekiyor, uyumlu olmazsa cihazımız açılmayabilir. Telefon sürücülerini ise telefon üreticisinin sitesinden temin edebilirsiniz.

  • İlk başta cihazımızda Ayarlar – Güvenlik – Bilinmeyen Kaynaklar’a izin veriyoruz.
  • Cihazımızı kapattıktan sonra Download Mod’a giriyoruz. Onun içinde Ses Kısma + Home + Güç tuşuna basıyoruz. Açılan ekranda Ses Açma tuşuna basıp bilgisayara bağlıyoruz.
  • Odin Programını açıyoruz ve cihazımızı PC’ye bağlıyoruz.
  • PDA kısmından Root dosyamızı seçiyoruz ve Start tuşuna basıyoruz.
  • Cihazımız birkaç defa açılıp kapandıktan sonra işlemimiz tamamlanmış oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.